W ustalaniu przyczyny pożaru najważniejszym zadaniem jest wykrycie ogniska pożaru, czyli miejsca, w którym zaczął się proces spalania. Aby tego dokonać, należy ujawnić i zbadać ślady zniszczeń termicznych oraz kierunek rozprzestrzeniania się ognia. Umiejscowienie, kształt i barwa śladów popożarowych nie dla wszystkich jest zrozumiała i dlatego do ich  odnalezienia, odczytania i identyfikacji wymagany jest udziału w oględzinach miejsca pożaru biegłego sądowego z dziedziny pożarnictwa.

Poniżej prezentuję dwa zdjęcia: pierwsze to przykład typowego zdjęcia dowodowego, które zazwyczaj wykonywane jest przez technika kryminalistyki Policji podczas oględzin miejsca pożaru. Drugie to identyczne zdjęcie ze wskazówkami biegłego sądowego z dziedziny pożarnictwa, który analizując je oznaczył ślady dowodowe (popożarowe), wskazujące na miejsce ogniska pożaru.

Proponuje skupić się na pierwszym zdjęciu i spróbować samemu znaleźć te ślady dowodowe a następnie porównać z drugim zdjęciem.

Dla doświadczonego biegłego na tym zdjęciu znajduje się duża ilość informacji, które są przydatne do ustalenia miejsca powstania pożaru.

Zdj.1.

Pomimo akcji gaśniczej i użycia środka gaśniczego, na pogorzelisku możliwe jest ujawnienie i zidentyfikowanie charakterystycznych śladów popożarowych.

Opis każdego z ponumerowanych elementów śladów znajduje się poniżej:

Zdj.2.

1. Częściowo nadpalona opona koła roweru.

2. Spalone siedzisko i oparcie krzesła obrotowego, którego resztki znajdują się na posadzce.

3. Zdeformowana od wysokiej temperatury butelka z tworzywa sztucznego pochylona w kierunku ogniska pożaru.

4. Spalona część pojemnika plastikowego.

5. Okopcenie ściany w kształcie zbliżonym do litery „V” (tzw. ślad stożka pożaru) rozszerzający się ku górze.

6. Silne nadpalona lewa część siedziska i oparcia krzesła.

7. Silnie nadpalony element dekoracyjny półki ściennej.

8. Zwęglony element półki ściennej.

Na podstawie analizy zidentyfikowanych śladów popożarowych biegły ustalił miejsce ogniska pożaru, które znajdowało się na siedzisku krzesła obrotowego.

Opracował: Tomasz Sawicki